O tretej nadránom ľudia zvyčajne spia, ale minulý štvrtok (presnejšie 9. mája) čakala skupina ľudí (študenti našej školy a trojica ich učiteliek) na odchod do Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.
Cesta bola veľmi dlhá, približne 26 hodín, ale za tie zážitky to určite stálo. Zažili sme plavbu trajektom cez Lamanšský prieliv (ale pre Britov je to „Anglický kanál“), loďou po rieke Temža v Londýne, ale aj Eurotunelom popod La Manche na ceste späť.
Videli sme väčšinu slávnych miest a pamiatok Londýna ako Dom Parlamentu s Alžbetinou vežou (v bežnej reči volanú Big Benom), Westminsterské opátstvo, ulicu Whitehall s Downing Street 10 (sídlo premiéra VB), Trafalgarské námestie so sochou Admirála Horácia Nelsona a Národnou galériou, Greenwich s nultým meridiánom a Kráľovským observatóriom, Greenwichský zámok Henryho VIII Tudora, Múzeum námorníctva, Katedrálu sv. Pavla, Shakespearove divadlo Globe, Monument, Southwark, Tower Bridge, hrad Tower of London, Millenium Bridge, London Bridge, London Eye, Westminster Bridge, Buckinghamský palác, the Mall, St James’s Park, Piccadilly Circus, Leicester Square, Múzeum Madame Tussauds, Oxford Street, Hyde Park, Greenwich Park, Marble Arch, Prírodovedné múzeum, Vedecké múzeum, či najznámejší obchodný dom Harrods.
Pre nedostatok času sme si nemohli pozrieť každé múzeum či pamiatku. Vybrali sme preto tie naj..., pre niekoho najznámejšie, pre iného najatraktívnejšie. Vo Westminster Abbey sme napríklad videli korunovačný stolec (boli na ňom korunovaní všetci monarchovia Británie od r.1066) a najstaršie dvere v Británii (taktiež z 11. storočia), hroby Newtona, Darwina, Dickensa, Chaucera a ďalších známych osobností britskej histórie a kráľov či členov ich rodín. V City of London, mieste, kde bol Londýn Rimanmi založený a odkiaľ sa rozširoval do všetkých strán sme si pozreli najdôležitejší a jediný hrad tohto mesta – the Tower. Pôvodne sídlo kráľa, neskôr väzenie, dnes tento hrad ukrýva korunovačné klenoty, ktoré si však návštevníci môžu pozrieť. Boli sme očarení, veď vidieť diamanty ako „Koh-i-noor“(nazývaný aj Hora svetla) či „Hviezdu Afriky“ (najväčší vyťažený klenotnícky diamant, nazývaný aj Cullinan) v skutočnosti sa nestáva každý deň. The Tower ukrýva korunovačné aj reprezentačné klenoty Britského impéria. Exponáty úplne iného druhu boli v Prírodovednom a Vedeckom múzeu v londýnskej štvrti Kensington. Rozsiahle múzeá ukrývajú tisíce exponátov, ktoré sme si všetky ani nestihli pozrieť, tak každý uprednostnil o čo mal prioritný záujem.
V posledný deň sme stretli obrovské množstvo celebrít v Madame Tussauds, Múzeu voskových figurín. Tu si každý našiel nejakého obľúbenca, či už herca/herečku, speváka/speváčku, politika, vedca, člena kráľovskej rodiny či filmovú postavu. Vláčik nás previezol „duchom Londýna“, obrazcami výstižne zobrazujúcimi dejiny mesta, a napokon sme si pozreli krátky 3D film, v ktorom Avengeri zachránili Londýn. Po rozptýlení v Madame Tussauds sme ďalej relaxovali nákupmi na Oxford Street (typickej nákupnej londýnskej ulici). Napokon sme sa ešte prešli od Buckinghamského paláca cez Mall k známemu miestu stretnutí Piccadilly Circus a ďalej popri Leicester Square sme prešli opäť na Trafalgarské námestie, kde sm naše potulky Londýnom definitívne ukončili. Pre tento krát.
Prv, ako sme sa v nasledujúci deň vydali na dlhú cestu domov, nakrátko sme sa zastavili meste Canterbury, známom jeho katedrálou a Canterburskými poviedkami od Geoffreyho Chaucera. Je to pokojné, malebné mestečko s typickou anglickou architektúrou, jeden zo skvostov Britských ostrovov.
Cesta domov bola dostatočne dlhá na to, aby sme všetci absorbovali zážitky tých pár dní a uložili si ich v podobe spomienok na celý život. Verím, že nikto výlet neoľutoval, a že sa minimálne v rovnakom počte vyberieme v blízkej budúcnosti objavovať ďalšie zaujímavé miesta Európy.
Mgr. Marcela Harmanová, organizátor zájazdu