• Školský psychológ

• PhDr. Matovičová Anna,

• Psychologické poradenstvo v čase prerušeného vyučovania:

Utorok a Štvrtok, 9:00 - 11:00: t.č. 056 6424772 resp. annamatovicova@gmail.com

Je jedným z článkov systému poradenstva priamo v škole. Vykonáva psychologickú činnosť a poskytuje poradenské služby žiakom, zákonným zástupcom, triednym učiteľom, pedagógom, pričom sa spolupodieľa na optimalizácii, skvalitňovaní a zefektívňovaní výchovy, vyučovania a vzdelávania. Činnosť školského psychológa  je bližšie vyšpecifikovaná v Zákone 138/2019 Z.Z.

V našej škole pôsobí ako interný odborný zamestnanec.

pracovisko Partizánska 1 -  pondelok a utorok,

pracovisko Kapušianska 6 - streda, štvrtok a v piatok vo vybraných týždňoch.

• O psychologické služby školskej psychologičky môže požiadať:

Žiak - prostredníctvom vedenia školy, triedneho učiteľa, výchovného poradcu, karierového  poradcu, koordinátora prevencie, emailom,  alebo osobne počas pracovnej doby psychologičky.

Zákonný zástupca žiaka školy - prostredníctvom triedneho učiteľa, osobne počas konzultačných hodín, emailom.

Učiteľ - osobne počas pracovnej doby psychologičky.

• Čomu sa venuje dobrý školský psychológ?

Školský psychológ je v dnešnej dobe veľmi dôležitá multidisciplinárna pozícia  v škole. Spája veľa oblastí, odborníkov a „svetov“ (svet detí, rodičov, učiteľov, školy....). Je to človek, ktorý odborným pohľadom posudzuje, vyhodnocuje a navrhuje množstvo krokov, s cieľom zlepšiť istý problematický stav alebo podporiť rozvoj človeka, školy, triedy, skupiny. Spolupracuje s  odborníkmi napríklad špeciálnym pedagógom, klinickým psychológom, psychiatrom, lekárom, logopédom, sociálnym pracovníkom či inými. Ide o profesionála, ktorý musí byť nie len odborne zdatný ale predovšetkým musí mať vynikajúce komunikačné a ľudské zručnosti. Mal by to byť výborný poslucháč, človek s otvoreným srdcom a mysľou, vynikajúci komunikátor, pretože častokrát rieši konfliktné situácie. Musí to byť človek rozhľadu a nadhľadu. K dôležitým vlastnostiam školského psychológa  patrí aj kreativita. Častokrát musí hľadať a vytvárať kreatívne prístupy a postupy, ktoré si vyžaduje konkrétna situácia.

Hlavná činnosť školskej psychologičky

1. Intervenčná činnosť

2. Diagnostická činnosť

3. Preventívna činnosť

• Aktivity školskej psychologičky

•    Besedy pre žiakov v závislosti od ročníkov a odboru  na témy:

-        Trojhodinový adaptačný program zameraný na adaptáciu a adjustáciu žiakov všetkých tried prvého ročníka v mesiacoch september, október, november.

-        Kreativizácia – rozvoj nadania.

-        Zdravý životný štýl.

-        Ako sa správne učiť. Učenie je zábava.

-        Trestnoprávna zodpovednosť mladistvých – prevencia šikanovania – kyberšikanovania.

-        Bezpečne na sociálnej sieti.

-        Psychologická diagnostika – sociometria, dotazníkové metódy.

-        Rozvoj emocionálnej inteligencie, asertivita, empatia.

-        Psychohygiena, projektívne techniky.

-        Ako zvládať stres z maturitnej skúšky.

-        Ako nepohorieť na pohovoroch na vysokú školu.

-        Psychohygiena, učenie sa zvládať záťažové situácie.

-       Dobrovoľnícka činnosť, spolupráca s Dobrovoľníckym centrom Košického samosprávneho kraja a rôznymi dobrovoľníckymi organizáciami.

Program aktivít školskej psychologičky sa môže meniť a dopĺňať v súlade s požiadavkami vedenia školy, ktorá sa riadi etickým kódexom pre prácu školských psychológov.

ĎALŠIE  SÚČASNÉ  TÉMY  ŠKOLSKÉHO  PSYCHOLÓGA

Vzťahy, klíma a kultúra školy

Mentálne zdravie