• KOŽAZ / 3.ročník

•    V dňoch 11. až 13. septembra 2024 sa žiaci 3.ročníka zúčastnili Kurzu ochrany života a zdravia, formou dennej dochádzky, na Prímestskej oblasti Zemplínskej šíravy.
                 Cieľom Kurzu ochrany života a zdravia (KOŽAZ) bolo podieľať sa na brannej, ekologickej a humanitnej výchove žiakov, získať nové poznatky o zdravovede, ekológii, dopravnej výchove a riešení mimoriadnych situácií. Prvý deň žiaci po triedach absolvovali vzdelávanie v jednotlivých oblastiach a dňa 12.9. sa uskutočnil branný pretek trojčlenných družstiev.

Dosiahnuté výsledky:

1.miesto - Faťol, Duška, Bak - III.DP
                 2.miesto - Tirpák, Duňa, Megles - III.CP
                 3.miesto - Olexa, Pasteľák, Rak - III.AP

Okrem toho sa žiaci zo všetkých tried zúčastnili súťaže v preťahovaní lanom.

1.miesto - III.DP
                 2.miesto - III.AP
                 3.miesto - III.EP

Víťazí oboch disciplín si odniesli sladké odmeny

13.9.sa uskutočnila exkurzia VÚ delostrelcov v Michalovciach. Žiaci dostali informácie o možnostiach vstupu do armády vrátane benefitov, vyskúšali si trenažéry na samohybné delo Zuzana a potom si obzreli úplne zblízka celý systém s podrobným výkladom. Dostali odpovede na svoje otázky.

Touto exkurziou sme zavŕšili trojdňový kurz s kladnou spätnou väzbou.

• LITERÁRNA EXKURZIA

• Na našej škole sa snažíme našich národovcov, spisovateľov a iných významných regionálnych dejateľov predstaviť žiakom aj formou edukačných exkurzií.

Žiaci IV. AK triedy 11. 09. 2024 navštívili Pamätnú izbu Gorazda Zvonického v Michalovciach - Močaranoch.

Gorazd Zvonický, vlastným menom Andrej Šándor, bol významným predstaviteľom katolíckej moderny. Pôsobil ako katolícky kňaz, salezián, prekladateľ, editor edície Lýra, misionár, pedagóg.

Po návšteve Pamätnej izby Gorazda Zvonického kroky našich žiakov smerovali do Zemplínskej knižnice Gorazda Zvonického v Michalovciach.

Žiaci sa formou odborného výkladu pani knihovníčky oboznámili s etymológiou názvu knižnice a fungovaním knižnice. Zároveň sa dozvedeli aj mnoho zaujímavosti o živote a tvorbe nášho významného predstaviteľa katolíckej moderny.

Kultúrnym intermezzom edukačného dňa bola prehliadka autorskej tvorby našich talentovaných kreatívnych umelkýň v mestských galériách.

Exkurzia sa študentom veľmi páčila. Čas strávený mimo školských lavíc využili štvrtáci produktívne - dozvedeli sa mnoho zaujímavých informácií a z exkurzie odchádzali obohatení o estetické zážitky z výstav.

PhDr. Ľ. Balogová, vyučujúca Sjl

• Účelové cvičenie pre 1. a 2. ročník

•    V dňoch 5.a 6.9.2024 sa uskutočnilo účelové cvičenie pre prvý a druhý ročník. Žiaci sa presunuli na Prímestskú oblasť Zemplínskej šíravy.

Na ÚC participovali aj vojaci z VÚ 1109 z Michaloviec, pod vedením Ing. Jána Antala. Vojaci prednášali zdravotnícku prípravu, pobyt a pohyb v prírode, ako aj záchranu topiaceho.

Cieľom 1. účelového cvičenia je naučiť, rozšíriť, upevniť a overiť vedomosti z učiva na ochranu zdravia a prírody. Má prispieť k tomu, aby žiaci boli schopní vykonávať účelovú činnosť v mimoriadnych situáciách.

Cieľom 3. účelového cvičenia je overiť, rozšíriť a upevniť vedomosti z učiva na ochranu zdravia a prírody. V nadväznosti na získané vedomosti a zručnosti poskytovať žiakom potrebné teoretické a praktické poznatky na zvládnutie situácií, ktoré môžu nastať vznikom nepredvídaných skutočností, ktoré ohrozujú človeka a okolie.

-jh-

• Nežná revolúcia vo vzdelávaní

• Na slávnostnom otvorení školského roka 2024/25 sme si vypočuli príhovor ministra školstva SR, predsedu KSK a riaditeľa školy.

Podľa ministra školstva SR nás čaká výnimočný rok, plný noviniek a príležitostí. Verí, že zmeny, ktoré zaviedli a ešte zavedú, prinesú pozitívnu energiu. Tento školský rok bude v znamení 'nežnej revolúcie vo vzdelávaní'. Praktické zmeny sú o posilňovaní toho, čo funguje, a nie o ničení toho, čo bolo predtým. Chceme rozvíjať vzdelávací systém, aby lepšie slúžil deťom, žiakom, študentom a učiteľom. Bez toho, aby sme zabudli, že mnoho dobrých vecí už funguje.

Riaditeľ školy privítal žiakov aj ich učiteľov a zvlášť prvákov.  Poprial všetkým veľa síl a chuti do plnenia nových úloh a úspešný rok.

(nm)

(Foto: Ing. Jozef Kočiš)