• 47.ročník SOČ / základné informácie

• - v zmysle smernice Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č. 23/2017 o súťažiach, vyhlasuje MŠVVaŠ SR 47.ročník súťaže SOČ. Súťaž sa uskutoční v školských, okresných, krajských kolách a vyvrcholí celoštátnou prehliadkou.

-  školské kolo SOČ prebehne prezenčnou formou,

- prihlášky (príloha) na školské kolo je potrebné doručiť najneskôr do 27.10.2024, mladšie ročníky do 16.12.2024 školskému metodikovi Ing. Márii Irchovej  (A-06). Ďalšie dôležité informácie nájdete na tomto mieste.

Užitočné linky:

METODICKÁ PRÍRUČKA

DODATOK K METODICKEJ PRÍRUČKE

ZOZNAM SÚŤAŽNÝCH ODBOROV

PRIHLÁŠKA

O všetkých zmenách Vás budeme včas informovať.

Ing. Mária Irchová, školská metodička SOČ

• Syga 2025 - otvorenie

• Vážení učitelia a študenti, srdečne ste pozvaní k účasti na 22. ročníku súťaže

SIEMENS YOUNG GENRATION AWARD

Téma súťaže:

Digitalizácia a automatizácia ako prostriedok k zefektívneniu výroby

Cieľ súťaže:

Vypracovanie programu, riešenia pre firmy vo vašom okolí, ktoré prinesú úžitok firmám podnikajúcim vo vašom regióne.

Podpora pre tento ročník aktívnym školám bude zaslaná v priebehu mesiaca november.

Termín na zaslanie prác do súťaže: 30.03. 2025.

Ďalšie informácie nájdete na tomto mieste.

(nm)

• MMM / 100 rokov

•      V lete v roku 1924 Vojtech Braun Bukovský, košický športový nadšenec, organizátor i novinár v jednej osobe navštívil olympijské hry v Paríži. Nadšenie s akým sa vrátil domov sa pretavilo do rozhodnutia zorganizovať maratónsky beh, keďže práve táto disciplína ho v Paríži najviac očarila.
                   Dnes je maratón v Košiciach pestrým festivalom športu a zábavy lákajúci na štart zhruba 10 000 účastníkov z celého sveta. Tí bežiac rozsiahlym historickým centrom mesta, ktoré ako prvé v Európe získalo od panovníka Ľudovíta Veľkého v roku 1369 erbovú listinu, musia obdivovať gotickú katedrálu Sv. Alžbety zo 14. storočia i množstvo ďalších architektonických skvostov tejto metropoly.
                   Maratón láka nielen svojou tradíciou, precíznou organizáciou a čarom starobylého mesta ale i rýchlou traťou. Tá sa v podstate nezmenila od svetového šampionátu v roku 1997 a ostal jej prívlastok rovinatá a rýchla. Svedčí o tom množstvo osobných rekordov, ktoré si účastníci v Košiciach každoročne vylepšujú ale i rekordy absolútne, traťové, odrážajúce postupne sa zvyšujúcu športovú úroveň podujatia.
                  Posledné roky ukázali, že Košický maratón dokáže prekonať aj tie najťažšie prekážky. Svoju kontinuitu si dokázal ako jeden z mála na svete zachovať aj v pandemických rokoch 2020 a 2021. Uprostred tohto ťažkého obdobia prišlo ďalšie veľké ocenenie, tentoraz v podobe World Athletics Heritage Plaque, plakety svetového atletického dedičstva. Je to veľké povzbudenie pred jedinečným míľnikom, ktorý príde v roku 2024 v podobe 100. výročia založenia tohto ikonického maratónu.

Ak sa opýtate bežcov, čo je pre nich na maratóne v Košiciach výnimočné ich odpovede sa často zhodujú. Nevšedná atmosféra, ulice plné bežcov i divákov, pozitívna energia, ktorou sa všetci navzájom dobíjajú. Je to obraz, v ktorom sa odráža temer 100 rokov existencie maratónskeho fenoménu v tomto meste. Ľudia tu maratónu rozumejú, žijú s nim a sú na neho právom hrdí.

Naša škola sa tradične zúčastňuje juniorskej štafety MMM, štafety Magna. Chlapci spojili tímového ducha a prekonali samých seba.

Prvý 12 km úsek bežal František Tomáš zo IV.AP,  druhý 9 km úsek Samuel Ponik z II.BP, tretí úsek dĺžky 12 km Šimon Gavula z II.EP a posledný úsek si zabehol Adam Tkáč zo IV.DP.

Za reprezentáciu školy im ďakujeme.

• Erasmus+

• V dňoch 16. - 18. októbra 2024 sa budú konať aj na našej škole Erasmus+ Days. Kolegovia „Erasmáci“, ktorí už absolvovali mobility programu Erasmus+, vám radi poskytnú informácie o mobilitách. Erasmus+Days oslávime prednáškami, rozhovormi, prezeraním fotografií, nástenných novín, videí a prezentácií účastníkov mobilít. Vyučujúci, ktorí majú záujem, si vyhradia čas na príslušnú aktivitu a odovzdajú svoje skúsenosti, zážitky a poznatky o programe Erasmus+ čo najväčšiemu počtu žiakov a kolegov. Verím, že sa podujatia radi zúčastníte a obohatení vedomosťami o programe nahlásite svoj záujem o účasť na mobilitách.

FB_POST-1200X627.pdf

-mb-

• Biela pastelka

•    Biela pastelka je verejná zbierka, ktorá vďaka pomoci zlepšuje životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Cieľom zbierky je vyzbierať finančné prostriedky na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Biela pastelka patrí medzi 10 najväčších zbierok na Slovensku.

Dovoľte mi, aby som sa poďakovala všetkým, ktorí prispeli, a za pomoc tým, ktorí pomáhali pri realizovaní verejnej zbierky Biela pastelka 2024 na našej škole. Vďaka Vám sme dosiahli potešujúci výsledok. Počas hlavného zbierkového dňa 20. 9. 2024 naša škola prispela sumou 82 eur.  Zapojením sa do verejnej zbierky Biela pastelka sme mali ideálnu príležitosť na to, aby sme hovorili o problematike zrakového postihnutia, o tom, že ľudia nevidiaci či slabozrakí sú rovnocennou súčasťou našej spoločnosti. Pomohli ste mnohým ľuďom, ktorých život je o čosi zložitejší. Vďaka Vám im ho Únia nevidiacich a slabozrakých na Slovensku môže zlepšiť a spríjemniť (viac na tomto mieste).

Mgr. Eva Lobová

Obrázok, na ktorom je text

Automaticky generovaný popis

• Stredná odborná škola technická