Oznámenie o schválení
Číslo projektu: 2018-1-SK01-KA102-046014 Počet účastníkov: 26 žiakov Krajiny: Taliansko, Česká republika Trvanie: 1. jún 2019 - 31. máj 2019 Výška grantu: 47.997,- EUR
Moje budúce povolanie - moje hobby
V rámci projektu „Moje budúce povolanie – moje hobby“ sa realizovali tri mobility. Účastníci vykonávali prax po dobu 14 dní v zahraničných firmách.
Prvá mobilita sa uskutočnila od 30. septembra - 14. októbra 2018. Šiesti študenti našej školy odboru mechanik mechatronik vycestovali pod dozorom sprievodnej osoby do Talianska a pracovali vo firmách Nazari Automazioni, LaRa a Supertino po dvojiciach pod vedením mentorov z týchto firiem. Túto stáž sme sprostredkovali v spolupráci s Liceom G. B. Bodoni v talianskom meste Saluzzo, s ktorým sme sa skontaktovali prostredníctvom e-twinningu. Chlapci bývali v rodinách talianskych študentov a potom pricestovali títo šiesti talianski študenti na Slovensko, bývali v rodinách slovenských študentov a všetci pracovali vo firme BSH Michalovce, ktorá je partnerom našej školy v rámci duálneho vzdelávania. Taliansky študenti získali certifikáty firmy BSH Michalovce.
Ďalšie dve mobility sa realizovali v Českej republike v spolupráci so sprostredkovateľskou agentúrou. Desiati študenti odboru mechanik mechatronik vycestovali do mesta Kopřivnice a od 14. októbra – 27. októbra 2018 pracovali vo firmách Tatra Metalurgie a Tawesco a nakoniec desiati študenti odboru mechanik elektrotechnik pracovali od 4. novembra - 17. novembra 2018 vo firme Energorozvody v meste Javorník. Účastníci mobilít v Českej republike mali zabezpečené ubytovanie v penzióne, stravu tri krát denne a v každej firme mali študenti aj svojho mentora. Po celú dobu stáže bola prítomná aj sprievodná osoba z vysielajúcej organizácie, teda našej školy.
Všetci stážisti vykonávali prácu v zahraničných firmách vo svojom študijnom odbore, teda účastníci stáže v Saluzze v Taliansku a v Kopřivniciach v Českej republike v odbore mechanik mechatronik a v Javorníku v Českej republike v odbore mechanik elektrotechnik.
Účastníci boli študenti 3. a 4. ročníka, pre mnohých z nich to bola ich prvá cesta do zahraničia, možnosť spoznať novú krajinu, jej kultúru, ale hlavne skúsenosť s prácou v reálnej zahraničnej firme vo svojom študijnom odbore a nezabudnuteľný zážitok. Všetci 26 účastníci získali cenné pracovné skúsenosti, ktoré sa premietli v certifikátoch z firiem, v ktorých pracovali a v Europassoch mobility - dokumentoch, ktoré sú zárukou európskej kvality všetkých troch realizovaných stáží.
Ciele projektu sa naplnili, podporila sa väčšia možnosť uplatnenia študentov na pracovnom trhu, zvýšila sa ich odbornosť, získali prax v cudzojazyčnom prostredí, projekt prispel k rozvoju ich osobnosti, mravných a etických hodnôt, zvýšili sa ich personálne kompetencie – komunikatívnosť, asertívne chovanie, tolerancia, adaptabilita, slušné správanie, stážisti sa zlepšili v cudzích jazykoch, ale tiež si rozšírili kultúrne povedomie tým, že spoznali odlišnú krajinu a jej zvyky.
Zrejme najlepším ukazovateľom hodnotenia projektu sú reakcie samotných účastníkov (www.sostmi.sk - Projekty) a fakt, že všetci by si túto skúsenosť znova zopakovali, vážia si možnosť účasti na projekte a mnohí dostali vo firmách, kde prebiehala prax aj ponuku práce. Výsledky projektu sa premietli aj v ďalšom priebehu praxe na škole a nadobudnuté skúsenosti, ale aj získané certifikáty a Europassy budú pre všetkých účastníkov určite prínosné v ďalšom štúdiu, ale aj pri hľadaní zamestnania.
Po absolvovaní stáží sa pre mnohých účastníkov naozaj stalo ich budúce povolanie ich koníčkom, keďže videli možnosť ich uplatnenia nielen na Slovensku, ale v rámci celej Európy.
Mgr. Monika Bongová - koordinátorka projektu
Rozhovor o priebehu projektu
Ako ste sa dostali k projektu Erasmus Plus?
Inšpirovalo ma školenie e-twinning, kde som prvýkrát rozmýšľala o možnosti výmenného pobytu pre študentov našej školy. Keďže som učiteľka anglického jazyka vedela som z vlastnej skúsenosti, že najlepším spôsobom zlepšenia sa v jazyku, je jeho používanie v cudzej krajine v každodenných situáciách, kde sa musíte spoľahnúť len samy na seba a svoje jazykové schopnosti.
Prostredníctvom e-twinningu som vyhľadávala vhodné možnosti a zvažovala rôzne ponuky partnerov zo zahraničia. Rozhodujúca bola Výzva Erasmu+ na rok 2018, ktorá bola doslova „šitá“ na podmienky v našej škole a v našom regióne. Rozhodujúce bolo zatraktívniť študentom prípravu na ich budúce povolanie, dať im možnosť vycestovať do zahraničia a pracovať v reálnych firmách.
Robili ste na príprave projektu sama, alebo ste zorganizovali tím ľudí, ktorí Vám pomáhali?
Keďže to bol náš prvý projekt, bola som naozaj opatrná. Začala som spolupracovať so zástupcom Lýcea v Talianskom meste Saluzzo Flaviom Girodengom, s ktorým sme sa dohodli na výmene študentov a začali ju pripravovať. Oslovila nás však česká sprostredkovateľská agentúra s ponukou zabezpečenia stáže vo firmách Tatra a Energorozvody, tak som sa začala pohrávať s myšlienkou spojiť stáž v Taliansku s dvoma ďalšími, ktoré umožnia aj jazykovo menej zdatným, ale šikovným študentom vycestovať.
Od začiatku som spolupracovala s majstrami odborného výcviku Bc. Štefanom Tarbajom a Vladimírom Penzešom, na ktorých som sa mohla po odbornej stránke stopercentne spoľahnúť vo všetkom. Vypracovali jednotky učenia ECVET, pripravili testy a pripravili študentov na stáž. Výborná bola aj spolupráca s ekonomickým oddelením s pani Ľudmilou Vajdovou a Ing. Blankou Hreškovou, ktoré vždy ochotne pomohli a poradili. Manažérom a iniciátorom projektu je pán riaditeľ Ing. Jaroslav Kapitan a pomocnú ruku vždy podáva aj pani asistentka Jarka Rozhonová. Ako náhradná sprievodná osoba vycestoval na stáž do Čiech aj Ing. Jaroslav Melikant. Mentorom talianskych študentov vo firme BSH bol Mgr. Jaroslav Šutaj-Eštok. Práca na tomto projekte ma utvrdila v tom, že najdôležitejším a rozhodujúcim faktorom každej spolupráce je ten ľudský. Je radosť komunikovať s pozitívne naladenými a entuziastickými ľuďmi, ktorí vždy hľadajú spôsob ako sa to dá...odmenia vás úsmevom, prípadne aj vtipom v každej mailovej správe.
Bol problém s účasťou študentov, mali o projekt záujem?
O možnosti vycestovať do Talianska som sa s chlapcami nezáväzne rozprávala už rok pred podaním prihlášky. Všetci boli nadšení a pripravení vycestovať aj hneď. Výber študentov prebiehal podľa vopred pripravených kritérií, pričom pri výbere na stáž do Čiech sa nekládol dôraz na jazykové, ale odborné zručnosti študentov odborov mechanik mechatronik a mechanik elektrotechnik. Záujem študentov bol naozaj veľký a bolo nám ľúto, že nemohli ísť viacerí, ale ako som už spomínala, bola som opatrná, keďže išlo o prvý projekt a veľmi som chcela uspieť pri schválení grantu, čo sa aj podarilo, schválili nám ho v 100% výške a naša prihláška získala 92 bodov zo 100. Všetci účastníci mali teda všetky výdavky stopercentne pokryté financiami z grantu Erasmus+.
S ktorými krajinami v projekte spolupracujeme?
Spolupracujeme s talianskou školou Liceo G. D. Bodoni, ktorá nám umožnila stáž v troch talianskych firmách. Zúčastnili sa jej šiesti študenti odboru mechanik mechatronik, ktorí bývali dva týždne v rodinách šiestich talianskych študentov. Taliani potom pricestovali na Slovensko, pracovali vo firme BSH, ktorá je partnerom našej školy v oblasti duálneho vzdelávania a bývali v rodinách našich študentov.
Do Kopřivníc v Českej republike na stáž vo firmách Tatra a Tawesco vycestovalo na dva týždne 10 študentov a vo firme Energorozvody v Javorníku pracovalo taktiež 10 študentov po dobu 14 dní.
Ako hodnote projekt Vy ako koordinátor projektu a čo hovoria študenti, ktorí sa daného projektu zúčastnili?
Cieľom projektu bolo umožniť účastníkom pracovať v reálnom prostredí zahraničnej firmy, zatraktívniť tým nimi študovaný odbor a teda aj budúce povolanie, vylepšiť ich pracovné, komunikačné a u stážistov v Taliansku aj jazykové zručnosti. Zrejme najlepším ukazovateľom hodnotenia projektu sú reakcie samotných účastníkov, ktoré budeme na webe školy zverejňovať postupne vo forme prezentácií a úvah.
Študenti už vypĺňali formuláre správy účastníka, kde vyjadrili 100% spokojnosť vo všetkých hodnotených oblastiach a odporúčajú takúto skúsenosť všetkým ostatným študentom. Všetci sú naozaj z tejto skúsenosti nadšení a radi by si ju zopakovali. Pre mňa je najväčším ocenením, keď ma chalani zastavia na chodbe a povedia „ale super bolo pani učiteľka, ideme zase?“ Toto je reálne hodnotenie projektu – spokojnosť účastníkov.
Sú naši študenti jazykovo zdatní, má význam učiť sa cudzí jazyk?
Čo sa týka jazykovej zručnosti našich študentov je relevantné hodnotiť len účastníkov stáže v Taliansku, nakoľko v Čechách sa všetci dohovorili po slovensky. Na šiestich chlapcov, ktorí so mnou vycestovali do Saluzza som naozaj veľmi pyšná. Úroveň ich znalosti angličtiny bola veľmi dobrá už pred stážou, traja z nich sa zúčastňovali aj olympiády v anglickom jazyku. V Taliansku ich pán zástupca lýcea veľmi chválil, pýtal sa na časovú dotáciu výuky angličtiny a dával ich znalosti za príklad svojim študentom. Dorozumeli sa pri práci vo firmách s kolegami a vedúcimi pracovníkmi, v rodinách, v škole s pedagógmi a v každodenných situáciách. S Talianmi sa veľmi spriatelili a na Slovensku sa o nich perfektne postarali a pripravili im výborný program počas dvoch týždňov ich pobytu. A teraz po mesiaci sústavnej angličtiny môžem zodpovedne prehlásiť, že sú v komunikácii excelentní, pohotoví a suverénny.
Na záver by som chcela poďakovať všetkým účastníkom stáží za príkladnú reprezentáciu a šírenie dobrého mena našej školy v zahraničí nielen prostredníctvom svojich odborných a jazykových zručností, ale aj prostredníctvom vzorného a slušného správania.
Všetko má svoj koniec
Študenti ešte stále spomínajú na stáž, na nových kamarátov, pracovné skúsenosti, ktoré za hranicami Slovenska získali a na všetko krásne, čo zažili.
Dávid BAJUS Vladimír DANKO Jakub HREŠO Milan RUJÁK KOSTREJ Tomáš LENART Viliam GAJDOŠ Štefan KOČÍK Peter Mário NÍSKY Alexander KAČMARIK Jakub KOCÚR
Propagácia projektu
V rámci propagácie nášho projektu „Moje budúce povolanie – moje hobby“ vám prinášame ďalšie informácie. Dňa 29.11. 2018 bola tlačová správa o našom projekte uverejnená na webe Košického samosprávneho kraja (kompetencie/školstvo/aktuality) :
https://web.vucke.sk/sk/kompetencie/skolstvo/aktuality/moje-buduce-povolanie-moje-hobby.html
Dočítate sa o nás aj v dvojtýždenníku občanov Michaloviec Michalovčan zo 14. decembra 2018 na strane 4. (viď prílohu) a taktiež v našom školskom časopise OHMKO, v ktorom uverejníme rozhovor s koordinátorkou projektu. O svoje pocity zo stáže v Taliansku sa s vami podelí spolužiak vo svojej prezentácii Italy – Slovakia...
Mgr. Monika Bongová
Propagácia projektu
Dňa 29. januára 2019 sa konal Deň otvorených dverí na našej škole, ako už iste všetci viete. Zúčastnili sa ho aj účastníci stáží projektu Erasmus+ „Moje budúce povolanie – moje hobby“ odboru mechanik mechatronik pod vedením Ing. Melikanta a odboru mechanik elektrotechnik pod vedením pána Penzeša.
Chlapci predviedli zručnosti, ktoré nadobudli aj účasťou na stážach vo firmách v Českej republike a v Taliansku. Návštevníkom bola dostupná brožúra a leták s informáciami o projekte a ďalších pripravovaných projektoch. Fotodokumentáciu a ďalšie dve prezentácie účastníkov stáží si môžete prečítať:
žiak Rastislav Janošek: S projektom Erasmus+ do Talianska
Mgr. Monika Bongová